Osuszanie

Usługi jakie oferujemy to m.in.:

 • osuszanie budynków garaży i innych wszelkich pomieszczeń zalanych na skutek awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej,
 • osuszanie domów, mieszkań, piwnic na skutek zalań atmosferycznych,
 • osuszanie wilgoci powstałej na skutek podciągania kapilarnego wody z gruntu,
 • osuszanie posadzki, wylewek przed położeniem parkietu,
 • osuszanie nowo budowanych domów i mieszkań celem usunięcia tzw. wilgoci technologicznej, co znacznie skraca czas budowy i wykończenia domu czy mieszkania,
 • pomiary wilgotności,
 • wynajem osuszaczy powietrza.

Osuszamy skutecznie gipsy, tynki, świeżo położone wylewki. Zapewniamy odpowiednią konfigurację sprzętu, transport, pomiar wilgotności przed i po zakończeniu prac profesjonalnymi miernikami wilgotności. Sporządzamy kompletną dokumentację do towarzystw ubezpieczeniowych niezbędną do otrzymania odszkodowania.

Ceny już od 30 zł / dobę + dojazd GRATIS!

Osuszanie kondensacyjne

To osuszanie powietrza w pomieszczeniach poprzez skraplanie zawartej w nim pary wodnej, co powoduje obniżenie wilgotności względnej powietrza, co z kolei skutkuje odparowaniem wilgoci zawartej w murze, ścianach, podłodze itd.

Wilgotne powietrze zasysane jest przez wentylator i przesłane do parownika, w którym następuje kondensacja pary wodnej. Woda skraplana jest do specjalnego zbiornika. Polecamy artykuł pt. „Jak to działa? Zasada działania osuszaczy kondensacyjnych” na stronie producenta osuszaczy Master Climate Solutions.

Metoda ta jest całkowicie bezinwazyjna i nieszkodliwa dla zdrowia.

Co osuszamy?

 • Budynki będące w trakcie prac remontowo-budowlanych oraz budynki nowe, które często oddane są do użytku w stanie wysokiego zawilgocenia.
 • Budynki zawilgocone wskutek działania warunków atmosferycznych.
 • Budynki zawilgocone na skutek podciągania kapilarnego wody z gruntu.
 • Budynki zalane w wyniku awarii instalacji.
 • Pomieszczenia archiwalne i biblioteki.
 • Biura, pokoje, sklepy, piwnice i wszelkie inne wnętrza narażone na wilgoć.

Zalety i korzyści osuszania

Oto kilka głównych zalet i korzyści, jakie daje osuszanie:

 • Przede wszystkim: skrócenie czasu schnięcia tynków, wylewek itp. co przyczynia się do znacznego przyspieszenia prac remontowo-budowlanych, skrócenia czasu budowy oraz daje możliwość lepszego rozplanowania prac, bez zbędnych przestojów.
 • W szczególności: osuszanie przed wyłożeniem drewnianej podłogi (parkietów, desek czy paneli) — naturalne schnięcie wylewek może trwać nawet kilka do kilkunastu tygodni. Jest to spore opóźnienie w pracach wykończeniowych, a położenie podłogi na niewystarczająco suchą nawierzchnię może skutkować zniszczeniem nowej podłogi (pęcznienie — wilgoć z wylewki wchłaniana jest przez drewno, zerwanie warstwy z klejem, odbarwienia itp.).
 • Po zalaniach — minimalizacja szkody — im szybciej zaczniemy osuszać po zalaniu, tym mniejsze będą straty i zakres prac naprawczych.
 • Niedopuszczenie do rozwoju pleśni i grzybów, których kolonie rozwijają się już po 24 godzinach od zalania (!), a pierwszym ich objawem jest zapach stęchlizny. Jeśli osuszanie nastąpi zbyt późno, w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu oraz pozbycia się grzybów i pleśni polecamy ozonowanie pomieszczeń.
 • Poprawa komfortu mieszkańców — doprowadzenie do właściwej wilgotności powietrza, co może mieć wpływ na stan zdrowia.
 • Osuszanie murów wpływa nie tylko na zwiększenie komfortu mieszkańców budynku, lecz także pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie. Wilgotne mury są bowiem o wiele chłodniejsze i trudniej jest je ogrzać, mokra ściana powoduje znaczną utratę izolacyjności cieplnej.

Sprzęt

Osuszacze kondensacyjne o wydajności od 30 do 80 l/dobę. Pracują w zakresie temperatur 5-32 °C.

Nie wymagają one żadnych prac budowlanych (wierceń, wykopów itp.) czy stosowania środków chemicznych. Nie wymagają dozoru, posiadają bezobsługowy system kontroli. Charakteryzują się cichą pracą.

W celu zwiększenia efektywności pracę osuszaczy wspomagamy odpowiednimi  wentylatorami i nagrzewnicami, mają one za zadanie wymusić cyrkulację powietrza i temperaturę w pomieszczeniach, przez co zwiększyć skuteczność działania osuszaczy — skrócić ich czas pracy (dokładne wyjaśnienie poniżej w sekcji „Właściwości wilgoci”).

Do osuszania ścian i posadzek stosujemy także panele grzewcze na podczerwień, które charakteryzują się małym poborem prądu oraz równomiernym i efektywnym ogrzaniem osuszanego materiału.

Osuszanie a ogrzewanie

Większości z nas może wydawać się, że intensywne ogrzewanie pomieszczeń rozwiąże problem wilgoci. Nic bardziej mylnego! Zwiększenie temperatury powoduje penetrowanie cząsteczek wilgoci w głąb materiałów. W ogrzewanym pomieszczeniu wilgotność powietrza wzrasta, lecz przy obniżeniu temperatury (do tzw. punktu rosy) wilgoć ponownie skrapla się, ponieważ nie jest w żaden sposób odprowadzona.

Właściwości wilgoci

Wilgotności powietrza i mających z nim styczność materiałów zawsze będzie dążyła do równowagi. Oznacza to, że nadmiernie wilgotne powietrze spowoduje zawilgocenie ścian, mebli, książek. Zasada ta działa również w drugą stronę — jeżeli obniżymy wilgotność powietrza poniżej dotychczasowego poziomu, to materiały mające z nim styczność oddadzą część wilgoci.

Do tego celu służą osuszacze — skraplają znajdującą się w powietrzu wilgoć i odprowadzają ją w postaci wody. W pomieszczeniu następuje znaczne obniżenie wilgotności powietrza, które nasyca się wilgocią z mokrych ścian i innych materiałów.

Aby przyspieszyć ten proces, używa się specjalnie zaprojektowanych do tego celu dmuchaw i wentylatorów, które wprowadzają powietrze w cyrkulację (lecz nie powodują jego ogrzewania). Podmuch powietrza przez wentylatory zrywa tzw. warstwę graniczną wilgotnego powietrza, która utrzymuje się tuż przy mokrych powierzchniach, co znacznie przyspiesza ich wysychanie.

Metoda ta nie jest „agresywna” (jak np. w przypadku suszenia mikrofalowego) i nie stanowi zagrożenia dla znajdujących się w osuszanych pomieszczeniach ludzi i sprzętów, a także samych osuszanych materiałów, ponieważ opiera się na naturalnym, aczkolwiek przyspieszonym wysychaniu materiałów.

Osuszanie — cennik

osuszanie pomieszczeń — cena ustalana jest każdorazowo podczas wizji lokalnejcena do ustalenia
przywóz, instalacja urządzeń oraz pomiar wilgotności (początkowy i po zakończeniu osuszania) na terenie Krakowagratis*
wizja lokalna — pomiar wilgotności na terenie Krakowa40 zł
kaucja zwrotna przy wynajmie urządzeń300 zł
wypożyczenie osuszaczy Atika, Master, Fral, Apex (cena zależna od wydajności urządzenia i czasu najmu)30-55 zł/dobę
* przy wynajmie urządzeń na min. 5 dni
podane ceny są cenami brutto

Chcesz dowiedzieć się więcej lub zamówić usługę?

Schemat działania osuszacza

Schemat działania osuszacza

Osuszanie mieszkania z wilgoci technologicznej

Osuszanie mieszkania z wilgoci technologicznej

Osuszacz Atika ALE 80 o wydajności 80 l/dobę

Osuszacz o wydajności 80 l/dobę — zobacz pełną specyfikację